Çalışan Annelere Müjde

3 Ağustos 2015 Pazartesi

Milliyet'te yayınlanan habere göre çalışan annelere bakıcı parası yardımı geliyormuş.Bu uygulama için İzmir pilot bölge olarak seçilmiş.Ne diyelim darısı tüm illerin başına...


Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında pilot il olan İzmir’de ön başvurular saat 10.00 itibariyle başladı. Proje sayesinde İzmir’de bin 750 anne her ay 300 Euro’luk bakıcı yardımı alacak ve bu sayede bin 750 bakıcıya da istihdam sağlanmış olacak.

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında İzmir, Bursa ve Antalya pilot il seçildi. Çalışan ve çocuk sahibi olan annelere verilecek 300 Euro’luk hibe için ön başvurular bugün saat 10.00’da ’www.SGK.gov.tr’ ve ’www.evdecocukbakimi.net’ web sayfası üzerinden İzmir’de de başladı. İki yıl sürecek proje kapsamında bugün İzmir’de başlayan ön başvurularla bin 750 asil ve bin 750 yedek anne sisteme kayıt olacak. 3 bin 500 başvurunun sonunda sistem otomatik olarak kapanacak. Ardından ön başvuru yapan anneler, SGK İzmir İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan ofise gerekli belgeleri verecek. Müracaatlar sonucunda bin 750 anneye ayda 300 Euro’luk yardım yapılırken, aynı zamanda bin 750 çocuk bakıcısına da istihdam olanağı sağlanmış olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, projenin şartları hakkında bilgi verirken, projenin çok faydalı olduğunu belirten İzmirli kadınlar uygulamanın Türkiye geneline kısa süre içinde yayılması gerektiğini ifade etti.

5 BİN ANNEYİ KAPSIYOR

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen ve SGK’nın yürüttüğü proje başvurularının bugün saat 10.00 itibariyle başladığını hatırlatan Bilgili, şu bilgileri verdi:

“Buradaki amaç, kayıtlı kadın istihdamının artırılması, doğum yapan kadınların iş hayatına dönüşünün sağlanması ve çocuk bakımı ile ilgilenen kadınların istihdamının sağlanması. Bu proje Bursa, İzmir ve Antalya illerinde 5 bin anneyi kapsıyor. İzmir’de bin 750 asil, bin 750 yedek anne bu mali destekten faydalanacak.”

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru şartlarını açıklayan Bilgili şunları söyledi:

“Bu projeden faydalanacak annenin T.C. vatandaşı olması, İzmir için konuşursak İzmir’de ikamet etmesi, annelik izin süresini kullanmış olması, hizmet akdine tabii bir işveren yanında çalışmış olması, brüt asgari ücretin iki katının altında bir ücrete sahip olması, 4/A kapsamında çalışan bir anne olması ve başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay arasında çocuk sahibi olması gerekiyor. Bu koşullara uygun annelerin mutlaka SGK sitesinde açılan linkten başvurularını yapmalarını bekliyoruz. Bu müracaatlar şuanda ön kabul olarak alınıyor. Talepte bulunan annelere randevu tarihi verilecek. Kesin kabuller yapılacak, gerekli belgeleri 6 Temmuz tarihinde bize ibraz etmeleri halinde kesin kayıtları gerçekleştirmiş olacağız. Kesin kayıtlar sonucunda bin 750 anneye aylık 300 Euro bir yardım yapılacak. Bunun önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Hem de bin 750 kişi istihdam edilmiş olacak.”

OLASI USULSÜZLÜKLERE KARŞI TEDBİR
Milliyet'te yer alan habere göre çalışan annelere  bakıcı parası yardımı yapılacakmış. Pilot bölge olarak da İzmir seçilmiş.Darısı tüm şehirlerimizin başına ne diyelim...

Projede yer almayı hak eden annelerin T.C. vatandaşı olması gerekirken, bakıcıların da T.C. vatandaşı olması şartı konuldu. Ayrıca projeye dahil olmak için bakıcıların ailenin birinci derecede yakını olmaması gerekiyor. Bilgili, olası usulsüzlüklere karşı tedbirlerin alındığını belirterek, “Uygulamayla birlikte anneler Euro ve TL olarak iki hesap açacak. Hibe bu hesaba aktarılacak. Çalışan bakıcının da bir hesabı olacak. Bu hesapların incelenmesi kurumumuz tarafından görevlendirilen ekip tarafından yapılacak. Zaman zaman aile ziyaretleri yapılarak usulsüzlüklerin önüne geçilebilecek. Kimlerin çalıştırılabileceği hususu da belirlendi. Sistem üzerinden kişilerin sigortasının yatırılıp yatırılmadığı, annenin iş hayatına dönüp dönmediği, para akışları ayrıntılı şekilde izlenecek. Önemli bir sıkıntının olacağını düşünmüyoruz” dedi.

TÜRKİYE GENELİNİ KAPSAYABİLİR

Pilot illerden çıkacak sonuçlara göre projenin kapsamının değişebileceğini ifade eden Bilgili, “Bu uygulamadan çıkacak sonuçlara göre belki de proje Türkiye geneline yayılacak ve tüm anneleri kapsayabilecek. Ancak şuanda proje uygulama aşamasında. Bu uygulamadan çıkacak olan sonuçlar değerlendirilecek. Projenin Önemli bir mali destek olacağını düşünüyorum. Annelerimize ve İzmir’imize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“GENİŞLETİLMESİ GEREKİYOR”

İzmirli kadınlar ise uygulamanın Türkiye geneline kısa sürede yayılması gerektiğini ifade etti. Havva Okboy, “Bence güzel bir uygulama ama herkesi kapsamıyor. Şanslı olanlar çıkacak. Çocuklarıyla ilgilenmek zorunda olduğu için çalışma hayatına giremeyen pek çok kadın var. Güzel ama genişletilmesi gerekiyor. Tüm anneleri ve çocukları kapsaması gerekiyor” dedi.

“MADDİ MANEVİ SORUNLAR YAŞADIK”

Arzu Karakaya isimli vatandaş ise “Projeyi şimdi öğrendim, bilmiyordum. Güzel bir uygulama. Çalışan bir kadınım. Çocuğum 9 yaşında, ben faydalanamayacağım. Belki ikinci çocukta faydalanabiliriz. Projenin Türkiye geneline yayılması ve tüm anneleri kapsaması gerektiğini düşünüyorum. Ben çocuğumu 2 buçuk aylıkken bıraktım işe gittim. Yaşadığım zorluklar anlatmakla bitmez. Maddi manevi sorunlar yaşadık” diye konuştu.

ERKEKLER DE MEMNUN

Erol Doğan isimli vatandaş, “Çocuğumuz artık büyüdü. Keşke uygulama daha önce yapılsaydı hiç olmazsa işimize yarasaydı. Artık yaşlandık çocuk yapamayacağız ama yenilere hayırlı olsun. Eşim çocuk doğduğunda çalışıyordu ve çok sıkıntı yaşadık. Eşim 3-4 ay çalışamadı sonra çocuğu kreşe verdik. Maddi sıkıntılarımız oldu. Bu uygulama çok güzel bence” ifadelerini kullandı.Bu yazı Milliyet.com.tr'den alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *